Jsou tejpy vhodné pro citlivou pokožku?
Pokud si vyberete z nabídky hypoalergenních tejpů, neměly by vám hrozit problémy. I tak ale musíte dobře zvážit aktuální stav své pokožky a při používání pásek dodržovat určité zásady, jinak se podráždění nevyhnete.
Citlivá pokožka je široký pojem. U někoho představuje zvýšenou citlivost na běžné podněty, u jiného reakci např. na styk s určitými látkami. Citlivou, nebo zkrátka příliš jemnou pokožku, mají typicky děti a starší lidé. Ve všech případech by tejpy s hypoalergenním lepidlem (příp. dětské tejpy) neměly způsobit komplikace.
Jaké tejpy pro citlivou kůži vybrat
Ať už vybíráte tejpy pro sebe, pro děti nebo třeba pro seniory (rodiče, prarodiče apod.), doporučujeme koupit výrobky z jemného, prodyšného a hypoalergenního materiálu – např. z bavlny nebo umělého hedvábí (tzv. rayon).
Neméně důležité je to, jaké lepidlo je na tejpu použito. Na tejpy se používá lékařská pryskyřice. Je vhodná pro dlouhodobou aplikaci na pokožku a je odolná vůči vodě a je hypoalergenní. Nemusíte se proto bát, že by kvůli hypoalergennímu lepidlu tejpy hůř držely.
Alergická reakce, nebo nešetrné odlepení?
„Sundal jsem si tejpy a v místě, kde byly přilepené, mám zarudlou kůži. Může jít o alergickou reakci?“ V tomto případě se nejedná o alergickou reakci. Sundávání tejpu nebylo šetrné.
>>> Přečtěte si více, jak tejpy odstranit z kůže
„Po aplikaci tejpů se mi vytvořily puchýřky a mám zarudlou kůži, mám si tejpy raději sundat nebo je to normální?”
Ve většině případů, jako je tento, je problém způsoben nesprávnou aplikací (při nalepování se páska příliš natáhla a dochází k přepětí kůže, která reaguje puchýřky a začervenáním). V tomto případě tejp šetrně sundejte. Další aplikaci proveďte až po zklidnění kůže. Tejp lepte nejlépe v protažení tejpované části a bez tahu tejpu.
Při sundávání předejdete potížím použitím odstraňovače tejpů – speciálního spreje, který napomáhá snadnému a bezbolestnému odlepení a odstranění zbytků lepidla. Jeho jemné složení je opět vhodné i pro citlivé jedince (tedy i těhotné ženy, děti a starší osoby) a díky obsahu rostlinných výtažků napomůže ošetření a rychlejší regeneraci kůže.
Kdy je aplikace tejpu na kůži nežádoucí
Samozřejmě je to především tehdy, trpíte-li akutním, nebo dokonce chronickým kožním onemocněním. Typicky jde o lupénku, ekzémy, bradavice, znaménka, hnisavé kožní projevy, kožní melanomy, poranění, popáleniny atd.
Před a po aplikaci tejpu nezapomeňte…
I když nemáte kožní problémy, doporučujeme před první aplikací udělat test citlivosti pokožky – nalepte kousek pásky na vnitřní stranu předloktí a vyčkejte, jestli se neobjeví nepříjemné pocity nebo zarudnutí. Platí to hlavně u tejpování dětí.
Tejp vždy nalepujte na čistou, oholenou a suchou pokožku. Kůži nemažte před aplikací krémem.
Jedna aplikace tejpu vydrží 5 - 7 dní, poté tejp sundejte a alespoň 24 nechte kůži zregenerovat.