Proč užívat doplňky stravy při cvičení?
Lidské tělo je nesrovnatelně dokonalejší stroj než automobil. Stejně jako náš vůz, i naše tělo potřebuje dostat kvalitní palivo, aby mohlo podávat optimální výkony.
Pod pojmem optimální výkon si ale nemusíte hned představovat běhání maratonu nebo zvedání obří činky v posilovně.
O výkony v dnešním článku sice půjde, ovšem v daleko prozaičtějších disciplínách, jako je například regenererace nebo imunita.
Aby se člověk o doplňky stravy zajímal, nemusí být hned vrcholový sportovec. Úplně stačí, aby si šel párkrát v týdnu zaběhat, projet na kole nebo jinak protáhnout. Popravdě povědomí o doplňcích neuškodí ani největšímu lenochovi, co se ráno dokolíbá do práce, odpoledne domů a tam se svalí u televize.
Na rozdíl od obrázků na spoustě krabiček není totiž cílem suplementů vám vyrýsovat břicho nebo zmohutnět biceps, ale v první řadě poskytnout vašemu tělu dostatek živin pro jeho práci. Ta bude při nedostatku některých základních látek zadrhávat a stejně jako může vašemu autu při nekvalitním benzínu vynechávat motor, vám zase může při deficitu některých prvků začít vynechávat imunita. Nebo se můžete začít cítit víc a víc vyčerpání.
Je vyvážená strava mýtus?
Nadšenec vyvážené stravy může v tuto chvíli namítnout: „Co bych do sebe cpal nějaké tabletky a koktejly, když mám všechno bio a stravu pestrou jak duhu?“ Odpověď nebude jednoduchá, ale zkusíme ji zkrátit.
Jednak skutečnost, že samolepka bio na zelenině a ovoci nezaručuje, že má v sobě přesně tolik vitaminů, kolik čtete v tabulkách.
Dále pokud chcete stravu tak kvalitní a vyváženou, abyste pokryli potřebu všech vitaminů a dalších látek, museli byste bydlet snad na venkově na statku. Navíc každou chvíli u jiného, podle toho, komu spadlo na úrodu míň kyselých dešťů nebo komu se podařilo vypěstovat lepší odrůdu.
Další důležitá věc je, že i kdybychom se nakrásně snažili, chtě nechtě musíme vzít v úvahu, že žijeme v prostředí, které má do čisté přírody daleko. Hodně z nás sem tam potká nějaký stres. Někdy větší, někdy menší – ale pořád stres. Potom kolikrát na nějaké farmářské trhy ani nepomyslíme, zdravou stravu vem čert. Hlavně ať je večeře hotová a že je k příloze zelenina, která dozrává během několikadenní cesty v kamionu je to poslední, co nás trápí.
To je pořád ale lepší varianta. Často se můžeme setkat s jídelníčkem typu snídaně vynecháno, oběd fast food, večeře pizza z mrazáku a láhev vína. Případně lidovější verzí, kde fast food nahradí něco s knedlíkem, pizzu rohlík s paštikou a víno zrzavá voda. Řada lidí na tom bude spíš líp, ale i tak se budeme povětšinou pohybovat někde na půl cesty.
Už to by nás mělo přivést k uvědomění, že úplně všechny důležité látky touto cestou tělo pravděpodobně nedostane. Co víc, když se při tankování podobného paliva rozhodneme tělo navíc zatížit sportem, potřebu organismu na některé látky ještě zvýšíme. Přemýšlení nad doplňky stravy by potom mělo být víc než na místě.
Pokud jste nyní zpanikařili, zachvátila vás úzkost a začínáte objednávat všechny dostupné preparáty a ty nejzajímavější dvakrát, ještě vydržte. Na rozjezd vám s výběrem pomůžeme a řekneme si, s čím se vyplatí začít.
Tyto základní doplňky stravy vám nesmí chybět
Na úplný začátek, neřku-li do každé rodiny, bych zařadil multivitamín. V něm najdete látky, které z běžné stravy vydolujete v dostatečném množství horko těžko a kromě starých známých jako je vitamín C nebo B by měl kvalitní výrobek obsahovat také vitamín D. Ten nejlépe ve formě D3, který se tvoří při pobytu na sluníčku. Mimo něj by měl kvalitní přípravek obsahovat i vitamín E, coby důležitý antioxidant.
Další dva důležité prvky jsou zinek a hořčík. Stejně jako u vitamínů by i u nich zabral popis funkcí v organismu celý článek. Hořčík je minerál, který podle výzkumů chybí lidem snad nejvíce a stejně jako u zinku je důležitá jeho forma. Ta bude uvedená malým písmem na zadní straně krabičky a podle ní poznáte, jestli máte balení vrátit do regálu nebo pokračovat k pokladně. Je totiž velký rozdíl, jestli bude magnesium například ve formě oxidu hořečnatého se vstřebatelností pod deset procent nebo ve formě bysglicinátu. Z něho si tělo vezme až 80 % a ještě vám může večer zlepšit usínání. Takže zinek a hořčík rozhodně ano a v obou případech takový, kde ve složení najdete výrazy jako chelátová forma nebo bisglicinát, což jsou dva názvy pro to samé. V souvislosti s oběma minerály dlužno dodat, že působí společně a jako vhodná doba pro užití se jeví na lačno před spaním.
Jako další nedílnou součást základní výbavy bych uvedl Omega 3 mastné kyseliny, protože ruku na srdce, kdo má dvakrát týdně lososa? A kdo nechce mít problémy s cholesterolem, omezovat zánětlivé procesy v těle nebo se bránit civilizačním chorobám? Proto je pro mě osobně Omega 3 další jasnou volbou. Při výběru dávejte pozor hlavně na kvalitu a vybírejte doplněk, u kterého výrobce nedopustí, abyste do sebe kromě tuku cpali například i těžké kovy.
Je vhodný protein na dietu?
Zatímco vitamíny nebo rybí olej alias Omega 3 jsou spíš pojmy z lékárny než z odvětví sportovní výživy, konečně tu máme krabici se svalovcem na etiketě.
Ano, dalším adeptem do základního výběru je protein a půjdeme na to zostra a hned si řekneme, že na začátek stačí syrovátkový (označovaný whey) a ideálně vyrobený šetrnou metodou CFM.
Protein není zdaleka jen pro kulturisty, ale protože se bílkoviny podílí na velké spoustě procesů v našem těle. Hodí se pro všechny a velký přínos má i pro imunitu. Při konzumaci hned po sportovní aktivitě nám pomůže nastartovat proces regenerace. Tímto způsobem můžeme v pohodě dohnat denní příjem bílkovin, když je nestihneme v běžných jídlech.
Protein vám může být pomocníkem při hubnutí. Byť jen z toho titulu, že se můžete ocitnout před ledničkou, kde na vás mává čokoládový pudink. Vy se jen usmějete a dávkou proteinu uchlácholíte chuťové buňky. Zasytíte se a uchráníte se před příjmem nechtěných cukrů.
Syrovátkových proteinů je několik druhů podle způsobu výroby, přičemž každý má nějaké výhody. Sázkou na jistotu může být základní syrovátkový koncentrát, případně můžete zkusit sáhnout po vícesložkovém proteinu. Ten může být buď komplexní pětisložkový nebo dvousložkový, který poskytuje vynikající aminokyselinový profil izolátu a propůjčuje krémovost a příchuť koncentrátu. Případně může být k této dvojici přimíchán hydrolyzát, který zrychlí vstřebatelost a mírně zvýší obsah bílkovin. Obojí při minimálním zvýšení obsahu sacharidů.
Když nás honí mlsná
Chuť na sladké je prevít a jde o hrobaře nejedné snahy o snížení tukových zásob. To ovšem nemusí být váš případ, pokud si v těchto chvílích pomůžete buď proteinem nebo dobrotou s velkým obsahem bílkovin.
Klasikou už je dnes ořechové máslo. Na posezení ho určitě nejezte, ale dvě, tři lžíce denně vám neublíží. Mimoto, že si osladíte život, dostanete do sebe také trochu potřebných bílkovin a zároveň potřebnou porci zdravých tuků.
Další záchranou ve chvílích, kdy nám našeptává ďábel, jsou proteinové tyčinky. Ty mohou být podle složení použité jako nouzová svačina, případně ve sladším provedení s vyšším obsahem čokolády jako pomocník pro chvíle, kdy nás mlsná dohnala a není úniku.
Mléko nebo vápník
Vedle touhy po sladkém vás může k doplňkům výživy přivést touha udělat pro své zdraví to nejlepší. Vedle suplementů, které jsme uvedli jako základní, se nabízí řada dalších, kterými se dá situace ještě vylepšit. S ohledem na naše podnebí, kdy je slunce půl roku schované, je tu vitamin D3, získávaný kůží ze slunečního záření. Ten bývá součástí multivitamínu, ale v zimě není od věci ho doplnit zvlášť a pokud je takový přípravek doplněný ještě o vitamin K2, který prospívá našim kostem, je to jedině dobře.
Látek, které jsou zdraví prospěšné je celá řada a jednou z dalších může být koření zvané kurkuma. To obsahuje vynikající antioxidant kurkumin. Důležitá je ale jeho forma, přičemž jednou z účinných forem je například patentovaná formule NovaSOL.
Pokud nemůžete konzumovat mléčné výrobky, by se mohl vám vyplatit doplněk s vápníkem, jako důležitým prvkem pro zdraví kostí. I tady je nabídka velká. Pokud se ale nechcete jen tak odbýt, můžete zkusit přípravek obsahující vápník z mořských plodů doplněný ve správném poměru s hořčíkem.
U zdraví kostí se můžeme zastavit. Jako prevence před problémy kostí, vazů a šlach nejen sportovci užívají kloubní výživu. Tu často tvoří kolagen doplňovaný vitaminem C pro jeho vstřebatelnost. Také není kolagen jako kolagen. Pokud bych chtěl vybrat dobře, sáhl bych po přípravku s nedenaturovaným kolagenem druhého typu.
Ne úplně neobvyklé jsou problémy se správnou funkcí štítné žlázy, kde nám mohou pomoci doplňky kombinující jód a selen.
Jak vidíte, doplňků výživy je spousta a hlavně a rozhodně nejsou určené jen pro vrcholové sportovce. Naopak pro každého komu záleží, jestli jejich tělo má dostatek živin, aby mohlo správně fungovat. Základem je samozřejmě pokud možno zdravá a vyvážená strava, kdy doplňky užíváte na doplnění látek, které byste svou běžnou stravou jen těžko doháněli. Tím spíš, když se rádi hýbete a sport je váš věrný přítel a zdraví váš cíl.