Jak se zbavit rýmy pomocí tejpů
Rýma a pocit ucpaného nosu provází běžné nachlazení, nebo respirační onemocnění. Někoho ale může trápit i chronická rýma. Pojďme se podívat, jak se nepříjemných pocitů v nose a neustálého smrkání zbavit.
V tomto ročním období snad není člověka, který by neřešil otázku, co s rýmou. Většinou zajdeme do lékárny, sáhneme po spreji dobře známém z reklamy a za pár dní je klid. Nebo ne…?
Sedm dní, ne víc!
„V noci se budím, protože přes ucpaný nos nemůžu pořádně dýchat, mám ztuhlý jazyk a sucho v ústech, a proto jsem sáhla po nosním spreji. Prvních pět dní mě kapky zachraňovaly. Jenže účinná látka přestala pomáhat a nosní sliznice začala ještě více otékat. Zkoušela jsem to další dva dny, ale nakonec jsem o Vánocích byla v horším stavu než týden před nimi.“
Léky s účinnými látkami xylometazolin, tramazolin, oxymetazolin a nafazolin se totiž nedoporučují užívat více než sedm dní, protože pak se na nich nosní sliznice stane závislá. Ve výsledku je pocit ucpaného nosu ještě horší a bez kapek se sotva nadechnete.
Kdo by ‚sprejovat‘ nos rozhodně neměl?
Spreje proti rýmě s výše uvedenými látkami sice mohou přinést rychlou úlevu, která vydrží 6 až 8 hodin, nejsou však určené každému. Když jsou snadno dostupné, z reklamy nabudeme dojmu, že je to bezpečný a zaručený pomocník v boji s rýmou. Podle příbalových letáků ale nejsou vhodné například pro děti do 7 let, lidi trpícím zvýšeným nitroočním tlakem, zejm. pak se zeleným zákalem, osobám trpícím závažným onemocněním oběhového systému a zapomenout by na ně měli pacienti, kteří užívají určitý druh léků (např. antidepresiva).
Jak bojovat s rýmou bez chemie?
Kdybychom při léčbě nachlazení a dalších onemocnění byli závislí jen na farmakách, lidstvo by se dnešní epochy nedočkalo. Proto věříme na léčbu přírodní cestou, která dle našich zkušeností, zahrnuje třeba:
proplachování nosu mírně slanou vodou, nebo ještě lépe Vincentkou (můžete použít nosní konvičku, jde to ale i bez ní), přičemž voda obohacená o měď urychlí léčbu bakteriální rýmy,
bylinné čaje příznivě působící na horní cesty dýchací (podběl, echinacea, mateřídouška, bez černý, lipový květ),
inhalace bylinných silic – lze použít inhalační tyčinky, difuzér nebo pecičkový polštářek a nakapat do něj éterické oleje (eukalyptus, borovice apod.),
dostatečné zvlhčování vzduchu (zejm. v suchých bytech paneláků) a příjem dostatečného množství tekutin, aby se hlen ředil,
nezapomínejte na vitamín C, pokud možno v přírodní formě (z ovoce), ale vyzkoušet můžete třeba i šípek.
Naše farmaceutická asistentka Klára Vojkůvková kromě uvedeného navíc radí užívat zinek (zabraňuje replikaci viru, čímž zkracuje trvání rýmy a posiluje imunitu) a nešetřit česnekem. Při bakteriálních infekcích pomáhá proplachování nosu mořskou vodou ve spreji a úlevu dutinám přináší trocha tygří masti namazané na spánky.
Tejpovat rýmu? To jako vážně?
S rýmou pomohou i tejpy! I když se to zdá zvláštní, také kineziologické pásky mohou pomoci při zánětu dutin. Použít lze mřížkový tejp i klasickou pásku.
Tejpování může být záchranou i tehdy, když rýmu doprovází bolest hlavy, která předznamenává problém s dutinami. Klára Vojkůvková navíc doporučuje v lékárně pořídit Sinupret (přírodní lék z rostlinných extraktů), a hlavně pořádně smrkat!
Ve stejné kategorii
Související podle značek