David Kolář: "Tejpy v dnešní podobě jsem objevil až docela pozdě.."
Vím, že ta bolest zad nebo hlavy pochází od neustálého sezení u počítače.
Pokud se na české byznysové scéně pohybujete alespoň jeden rok, je vysoce pravděpodobné, že jste se se jménem Davida Koláře již setkali. David patří mezi přední české odborníky na obchod, sales proces a byznysové strategie všeobecně. Stojí za mnoha úspěšnými projekty (za všechny jmenujme MasterMind klub). My jsme se jej ale dnes chtěli zeptat především na jeho volnočasové aktivity, sport a samozřejmě tejpy. A jak to dopadlo?
Ty osobně jsi známý opravdu jako člověk mnoha rolí a zaměstnání. Čemu se právě věnuješ nejvíce a zbývá ti vůbec nějaký čas na koníčky?
Dalo by se říct, že už 15 let podnikám. Předtím jsem hrál zase vrcholově hokej až do juniorské extraligy. Nikdy se zkrátka nenudím. Dnes se věnuji obchodu a svým projektům, mezi které patří právě už zmíněný MasterMind klub nebo můj osobní mentoring a produkty na https://davidkolar.org/.
Setkal jsi se při sportu někdy s bolestí? A sportuješ ještě i dnes?
Jasně, hokej je plný zranění a bolesti, ať už se nám to líbí nebo ne. Když jsem ještě hrál, tejpy vlastně neexistovaly, alespoň ne v té podobě, ve které je známe dnes. Používala se taková ta klasická obinadla. Později jsem se začal věnovat pro změnu tenisu, a dostal jsem se zase docela daleko – udělal jsem si trenérskou licenci. Hodně taky běhám; u toho si dokážu skvěle pročistit hlavu.
Právě z hokeje mi ale nicméně zůstaly nějaké ty trvalé bolístky, konkrétně tedy kotník a koleno – právě tyhle části těla při holeji totiž dostávají zatraceně zabrat. Úrazy a podobně.
Setkal ses na této cestě s tejpy?
Tejpy v dnešní podobě jsem objevil až docela pozdě. Nejdříve jsem si začal všímat lidí, kteří si na sebe lepí barevné pásky. Bral jsem to ale spíše jako takový výstřelek. Vlastně až ty jsi mi ukázala tejpy v jejich skutečné podstatě a se všemi jejich možnostmi.
Předpokládám, že bolest občas přijde. Tvůj životní styl je zkrátka velmi aktivní. Jak právě bolest případně řešíš?
Možná trochu paradoxně v tomto směru funguju tak, že když cítím, že mě z práce začnou bolet třeba záda nebo hlava, nezatejpuju si tato místa. Naopak si raději zatejpuju už výše zmíněný kotník – a půjdu hrát tenis. Vím, že ta bolest zad nebo hlavy pochází od neustálého sezení u počítače. Co si budeme povídat, dnešní podnikání je o online světě, a o to víc je potřeba umět z tohoto světa vypadnout. A kompenzovat si sedavou činnost.
Takže tejpy používáš…
Já nejsem úplně člověk, který by si tejpoval všechno, co ho bolí. Nejlépe mi tejpy fungují před tím, než jdu hrát tenis, a zatejpuju si kotník. Dřív jsem to nedělal, a když jsme hráli na nějakém tvrdším povrchu, často jsem to na druhý den cítil. Nějaké špatné našlápnutí, cokoliv. Stačilo málo a reakce na sebe nenechaly dlouho čekat, a to docela značné – výrony a podobně.
Dříve jsem tak tejpy používal až jako řešení té bolesti, dnes už poctivě tejpuju před každým tréninkem nebo hrou. A funguje mi to. Tím, že mám s tím kotníkem problémy dlouhodobějšího rázu, nedokážu asi úplně efektivně posoudit, co se děje, s tejpem se ale rozhodně cítím daleko komfortněji.
Takže tejpy dnes používáš převážně preventivně?
Přesně tak, a je to obrovský přínos. Na začátku mě malinko štvala ta aplikace, dnes už to ale všechno jde jedna dva. Dnes si na kotníku tejp nezřídka nechávám i třeba dvě hodiny po výkonu. A až když cítím, že se svaly uvolňují, sundávám ho.
Ve stejné kategorii
- Fyzioterapie jako detektivka: Jak najít klíč k úlevě od bolesti
- Bolesti vyzařující z bederní páteře do dolní končetiny
- Bolest krční páteře, bolest zad i vyhřezlá ploténka a metoda McKenzie (MDT)
- Rozhovor s rehabilitačním specialistou doc. MUDr. Miroslavem Tichým, CSc.
- Martin Hájek - Léky na bolest moc nevyužívám, ale co jiného?