David Pytela: "Spíše se snažím o prevenci a měnění nějakých návyků."
David Pytela je úspěšný advokát, ale i mimo práci žije opravdu aktivní život. Kromě profesních záležitostí jsme tak samozřejmě probrali i témata jako sport. A ano, hádáte správně – řeč došla pochopitelně i na tejpy.
Jsi velmi aktivní člověk. Vedeš opravdu velký tým lidí. Daří se ti s prací kombinovat vůbec nějaký volný čas? Máš prostor třeba na sport?
Po té profesní stránce jsem advokát – začínal jsem teprve realitně nedávno, v roce 2015. Tehdy jsem si v malém kamrlíčku založil svůj byznys a zhruba od roku 2017 jsem se začal rozrůstat až do současné podoby, kdy mám sedmičlenný tým – a samozřejmě i větší kancelář.
Snažím se tak každodenně ladit procesy a posouvat celý tým – už to není jen právničina v pravém slova smyslu, ale spíše zaměření na komplexní chod advokátní kanceláře. Velkou roli zde hraje samozřejmě také administrativa a leadership. Člověk musí mít zkrátka a dobře pod kontrolou chod celé firmy. Z mojí strany je to nicméně i určitá vášeň. Z obou stran – advokacie jako taková pomáhá lidem a baví mě právě i ono budování firmy.
Pokud jde o zájmy, na prvním místě je nepochybně rodina – mám manželku a dvě děti. S nimi se snažím trávit většinu volného času. Potom v rámci možností volnočasové aktivity – ve smyslu: procházky s rodinou do lesa, výlety a samozřejmě také nějaké ty sportovní aktivity. Cyklistika, koloběžky, případně i míčové sporty.
V rámci mládeže a dorostu jsem v minulosti hrál i nohejbal a házenou, na tak poloprofesionální úrovni. Dnes už jsou to ale čistě jen koníčky. Třeba i basket, volejbal, fotbal, ping pong, lyžování… je toho opravdu hodně. Nejsem vyhraněný. Jinak mě hodně baví filmy.
Určitě jsi už zažil nějaké přetížení nebo bolest – ať už z práce neb volnočasových aktivit. Jak řešíš bolest?
Obecně nemám moc rád medikamenty. Nevyhýbám se práškům úplně na 100 %, ale beru je jako nějaké nutné a dočasné zlo v případech nejvyšší nouze. Spíše se snažím o prevenci a měnění nějakých návyků. Potom rád vyhledávám alternativy – čínskou medicínu, bylinky, a nakonec třeba i ty tejpy.
A jak jsi na tom s tejpy?
Používám je sám teprve chvíli. Četl jsem o nich už déle, ale rozhodně nejsem odborníkem. Otec byl ale nedávno sám na poměrně komplikovaném zákroku s nohou, a právě tejpy mu v tomto ohledu docela výrazně pomohly. Hojení kolena tak bylo znatelně lepší. Takže zprostředkovaně mám ve svém okolí i takovou zkušenost blízké osoby.
Myslím na druhou stranu, že nic by se nemělo přehánět a člověk by neměl vždy za všech okolností sahat po nějakých pomůckách – když ale nastanou problémy, určitě jsou takové alternativy správnou cestou.
A pokud by tě něco bolelo, šel bys nejdříve za odborníkem, nebo by ses tejpoval třeba sám?
Myslím, že pokud člověk nemá vlastní zkušenost, neměl by začínat tak úplně na vlastní pěst. Kosti a svaly jsou poměrně komplexní záležitostí, a myslím, že je to docela věda.
Pokud by to byl ale opakující se problém, pak bych si možná troufl i sám. Například po konzultaci právě s odborníkem na slovo vzatým. Myslím si totiž, že když se člověk zatejpuje špatně, třeba mu to může i uškodit. Záleží ale samozřejmě na místě aplikace a situaci.
Ve stejné kategorii
- Fyzioterapie jako detektivka: Jak najít klíč k úlevě od bolesti
- Bolesti vyzařující z bederní páteře do dolní končetiny
- Bolest krční páteře, bolest zad i vyhřezlá ploténka a metoda McKenzie (MDT)
- Rozhovor s rehabilitačním specialistou doc. MUDr. Miroslavem Tichým, CSc.
- Martin Hájek - Léky na bolest moc nevyužívám, ale co jiného?