Jak si ulevit od bolesti kotníku
Existuje spousta sportovních aktivit, které jsou pro naše kotníky náročné. Nejčastěji ale o tomto problému uslyšíte od běžců.
Jednoduše proto, že o dost více lidí běhá než hraje basketbal nebo skáče schody na skateboardu. V každém případě je bolest kotníků nepříjemná a tak se dnes podíváme, jak nad ní pokud možno vyzrát.
Kotník je zjednodušené označení pro hlezenní kloub. Je to složitý útvar kostí a setkává se v něm několik vazů. Den co den na něj působí celá váha našeho těla. Tím pádem vás může potkat také více druhů bolesti a ty někdy ani nemusí souviset s tím, že špatně došlápnete.
Nejčastějším zraněním bývá podvrtnutí, které se dá ve většině případů vyřešit několika dny klidu ve spojení s ledováním. A samozřejmě za pomoci tejpů, které pomohou ulevit od bolesti bez toho, abyste museli sahat pro pilulky.
Z plíživých příčin můžeme zmínit artritidu, kloub vás může bolet také z důvodu vyšší námahy. To nemusí znamenat jen sport náročný na dopady, pohyby do stran nebo obecně rychlé změny směru. Může se jednat o zátěž vyšší tělesnou hmotností. Kvůli nadváze můžete začít kulhat. Z dalších původců bolesti kotníku bychom mohli jmenovat ploché nohy a v méně obvyklých případech může kloub trápit infekce.
Bolest kotníku po běhu a sportu
Zaměříme se ale spíš na obvyklejší případy a těmi budou bolest kotníku po běhu nebo obecně bolest kotníku po zátěži. Nejdřív dobrá zpráva a tou je, že obtíže po sportu většinou zmizí po dvou až třech dnech.
Pokud je bolest kotníku bez otoku a jste si jistí, že jste si nikde kotník nezvrtnuli, jde pravděpodobně o bolest, která je následkem přetížení vazů a šlach. Podobná útrapa vás může potkat, když například začnete s nějakým sportem, případně se k němu po nějaké době vrátíte. Tady je to podobné, jako když jdete poprvé do posilovny. Kdo se tam někdy přecenil, dobře ví, o čem je řeč.
S běháním nebo jinými sporty náročnými na chodidlo, nárt a kotník to může být stejné. Zatímco po návštěvě fitness centra můžete pár dní chodit jako pašerák melounů, po prvním běhání zase můžete (ne)cítit chodidla a kotníky. V takových případech s tím moc nenaděláte, bolest za pár dní odezní a tělo by mělo být na další pokus o něco připravenější.
Podvrtnutí můžeme popsat jako poškození měkkých tkání. Rozlišujeme u něj jednotlivé stupně poškození a kontrolu odborníkem doporučujeme v každém případě. V případě začínajícího otoku je potom samozřejmostí klidový režim a nabízí se i ledování, se kterým je potřeba začít brzy, ideálně do 24 hodin po události.
Tejpování kotníku po zátěži
Vhod přichází také tejpování, které se zdá být u podvrtnutí efektivní z více důvodů. Jednak pomůže ulevit od bolesti, ale zároveň pomůže k rychlejšímu hojení. Takže i když se z nenápadné příhody stane případ zralý na doktora, s tejpem na kotníku budete o krok napřed.
Zároveň vám mohou tejpy ukázat, jestli to na doktora je nebo není. Když si po podvrtnutí tejp nalepíte a další dny vás bude kotník stále bolet a otok bude spíš větší než menší, na ortopedii se určitě objednejte.
Jak zranění kotníku předcházet
Vedle pomoci při bolesti kotníku se tejpy nabízejí i jako prevence a za vyzkoušení určitě stojí. Pokud vás bolest kotníku po běhu nebo bolest kotníku po jiné zátěži trápí, zkuste si kotník zatejpovat před aktivitou. Profitovat by z toho měly hlavně vazy a svaly a tejpy můžete zkusit i jako prevenci v případě, když se k aktivitě náročné na kotníky vracíte.
Z ostatních možností prevence bychom mohli jmenovat jednak zahřátí před samotnou aktivitou nebo udržování optimální tělesné hmotnosti. V případě běhu a pohybových aktivit obecně jsou základní prevencí dobré boty a nakonec nejlepší možná prevence – větší síla.
Nestabilní kotník sám o sobě podvrtnutí nahrává a jeho zesílením můžete riziko úrazu výrazně snížit. Jedním z nejlepších způsobů je využít stabilizační podložku Bosu, což sice není nejlevnější aparát, ale na zesílení kotníku má vynikající výsledky. Výhoda je, že na Bosu můžete posilovat hlezenní kloub v teple domácího krbu a postupným dofukováním gumové části zvyšovat náročnost cvičení.
Zesílení kotníku může být přínosné hlavně pokud běháte rádi na nezpevněném povrchu, kde je riziko podvrtnutí vyšší. Pokud vás trápí bolest kotníku po běhu, je další výbornou prevencí správná technika běhu.
Další ze způsobů, který stojí za zmínění, je zafixování kotníku pomocí ortézy. K němu můžeme přistoupit, pokud je náš kloub ke zranění náchylnější. Nebo pro úlevu od bolesti a rychlejší hojení v případě, že úraz se již stal.
Určitě tuto prevenci a případné léčení rozhodně nezanedbávejte. Následky neřešeného zranění vás mohou dohnat po několika letech a hlavně se mohou problémy od něj řetězit až například po bolesti bederní páteře.
Pokud bychom měli naše rady shrnout, mohly by být výsledkem tři body. Těmi by byly kvalitní sportovní obuv, zesílený kotník a v neposlední řadě tejpy. Ať jako prevence, kamarád při úlevě od bolesti nebo třeba pomocník během celodenní túry.