Jan Sušánka: "Kdyby to nepomáhalo, určitě by tejpy tolik lidí nepoužívalo"
Jana Sušánku možná znáte jako tvůrce podcastů Podnikatelská mysl a Mysl investora – a nutno dodat, že pro svět financí a investic opravdu žije. Jaké jsou jeho aktivity a jak přistupuje k bolesti?
Jana Sušánku možná znáte jako tvůrce podcastů Podnikatelská mysl a Mysl investora – a nutno dodat, že pro svět financí a investic opravdu žije. Jeho povoláním a životním posláním je nezávislé poradenství v uvedené oblasti a podle všech společenských měřítek jej můžeme označit za úspěšného člověka. Právě náročné povolání s sebou ale nese také potřebu to všechno takříkajíc „vybalancovat“. A i o tom jsme si povídali v našem dnešním rozhovoru.
Někteří z našich čtenářů se s tvým jménem určitě už setkali. Mohl by ses ale uvést těm, kteří tě ještě neznají? Jsi velmi aktivní člověk – čemu se věnuješ ve svém pracovním a volném čase?
Jsem honorovaný investiční poradce placen přímo klienty převážně ze zisku. To může znít na první dobrou nudně, osobně jsem ale přesvědčen, že tento svět má co nabídnout naprosto všem. Zároveň si myslím, že by se v tomto směru měl každý z nás alespoň minimálně vzdělávat. I proto se snažím o jakýsi přesah – aktuálně se věnuji svému novému podcastu Mysl investora a vysíláním, kde se snažím předat své vědomosti a zkušenosti široké veřejnosti.
Pokud jde o samotnou podstatu mé práce, označil bych ji asi za kancelářskou, i když to ani zdaleka není tak nudné, jak by se čtenáři mohlo zdát. Práce mě baví a zřejmě i proto mi ukrajuje opravdu drtivou většinu času. Více o tom, jak pracuji a proč na investice pohlížím trochu jinak, než je v Česku běžné, najdete na mých webových stránkách.
Koníčky ale samozřejmě mám. Asi od 15 let až do roku 2009 jsem se vrcholově věnoval cyklistice. Později jsem se dostal k józe (a různým meditačním technikám) – tato kombinace se mi dost osvědčila a vděčím jí za hodně energie.
Především se ale pyšním rolí tatínka dvou krásných dětí a vzhledem k tomu, že se snažím naplno pomáhat i manželce, toho volného času už opravdu není nazbyt.
To je na jednoho člověka opravdu úctyhodné. Když se ale vrátím k tomu sportu nebo třeba i pracovnímu vytížení – vím, že přímou zkušenost s tejpy nemáš – jak jsi v minulosti přistupoval třeba k namožení svalů nebo fyzické bolesti?
Bolest jsem samozřejmě zažil, asi jako každý. Při sportu si to ale ještě tolik nevybavuji. Byl jsem dost mladý, a navíc jsem pravidelně docházel na fyzioterapii. Díky masážím a vířivkám se mi bolestivým zážitkům zřejmě dařilo dost účinně předcházet. Dnes mě čas od času trápí bolesti okolo krku, což lze připsat sedavému zaměstnání nebo možná i nošení dětí. ☺ Rozhodně ale nejsem příznivcem braní léků proti bolesti, takže si to čas od času raději tak trochu „vytrpím“. S tejpy jsem se samozřejmě setkal – minimálně z doslechu – přímou zkušenost ale dodnes nemám.
Mnoho lidí i dnes tejpy považuje za něco minimálně „podivného“. Máš na ně ty sám vlastně nějaký názor?
Považuju se docela za pragmatika. I když vlastní zkušenost nemám, vidím to docela jednoduše – kdyby to nepomáhalo, určitě by tejpy tolik lidí nepoužívalo. A nakonec věřím, že každé alternativní řešení je lepší než jen do sebe slepě sypat prášky. Tejpy navíc používají i vrcholoví sportovci, kteří rozhodně něco jen tak bez patřičného průzkumu netestují.
Zmínil jsi bolesti v oblasti krku. Co kdybychom tento rozhovor pojali trochu jako výzvu a společně tejpy vyzkoušeli? Byl bys pro? Samozřejmě poskytneme také návody a vše okolo.
Rozhodně ano. Kdybych se tomu chtěl bránit, nejspíš bychom spolu nedělali ani tento rozhovor. Rád bych se navíc v blízké budoucnosti vrátil alespoň k nějakým sportovním aktivitám. Myslím tedy, že je nejlepší čas.
Ve stejné kategorii
- Fyzioterapie jako detektivka: Jak najít klíč k úlevě od bolesti
- Bolesti vyzařující z bederní páteře do dolní končetiny
- Bolest krční páteře, bolest zad i vyhřezlá ploténka a metoda McKenzie (MDT)
- Rozhovor s rehabilitačním specialistou doc. MUDr. Miroslavem Tichým, CSc.
- Martin Hájek - Léky na bolest moc nevyužívám, ale co jiného?