Marie Součková: "Nedostatek pohybu a ztuhlost to mimo jiné řeším právě i pomocí tejpů"
V našem dnešním rozhovoru jsme měli tu čest vyzpovídat Marii Součkovou, psycholožku, která se zaměřuje především na oblast HR a pomáhá (nejen) manažerům lépe poznat členy svého týmu, ale i sami sebe.
Jaká je její práce, zbývá jí čas na sportovní aktivity a má už za sebou nějakou tu zkušenost s tejpy? O tom všem jsme si dnes povídali. Více o Mariině práci se dozvíte na webu YCLUSTER.com.
Jsi velmi aktivní člověk. Jak bys sama sebe představila lidem, kteří o tobě třeba ještě neslyšeli? Prozradíš nám víc o své práci? A zbývá ti nějaký volný čas a prostor pro koníčky?
Jsem psycholožka, která se zaměřuje speciálně na firemní sektor. Pomáhám do podniků a týmů vybírat ty správné zaměstnance a rozvíjet dále dovednosti těch současných. Pokud jde o koníčky, moc ráda mám cvičení jógy, mám ráda výlety do přírody a celkově i pohyb na čerstvém vzduchu (toho se teď tedy tolik nedostává). Moc ráda poznávám nová místa, lidi a kultury. Cestování mě hodně naplňuje. Aby toho nebylo málo, laicky se zajímám také o vesmír a o řekněme filozofické otázky života.
To je moc pěkné. Teď trochu odbočíme. Zažila jsi někdy bolest? Ať už z práce nebo z tvých aktivit ve volném čase.
Většinou se snažím spíše o prevenci, a to nejčastěji právě skrze pohyb. Ještě před všemi karanténami a lockdowny to pro mě tedy bylo výrazně jednodušší. Měla jsem zavedený režim – každý den jsem cílila na dosažení 8 nebo 10 tisíc kroků, k tomu jóga, Pilates, zdravotní cvičení na záda – už jsem si kdysi prošla i nějakými rehabilitacemi, takže v tomto mám celkem praxi. Masážní válce a různé další pomůcky. Teď je to tedy náročnější, toho pohybu zkrátka není tolik, a cítím, že když dlouho vysedávám třeba u počítače (což se teď taky zvýšilo; dřív jsem byla více v kontaktu s klienty přímo ve firmách, na hotelech, v zasedačkách a podobně, přece jen tam nějaký ten pohyb byl), to protahování mi určitě schází.
Máš nějakou zkušenost i s tejpy?
Nedostatek pohybu a ztuhlost to mimo jiné řeším právě i pomocí tejpů. Dávám si je na pravou ruku, na zápěstí. Přestože mám ergonomickou klávesnici, ergonomickou myš a snažím se ty ruce nějak „rozumně“ používat, občas už cítím, že ty šlachy hodně přetěžuji.
Super. Tejpuješ se sama?
Ano. Úplně ty první pokusy na mě prováděl přítel a já jsem se to postupně naučila.
Vyhledala jsi nejdříve odborníka nebo jsi šla pocitově a přes návody? A až podle vlastních zkušeností jsi se rozhodla, co budeš používat.
Využívala jsem návody na YouTube.
Aha. Použila jsi už tejp i někde jinde? Třeba při bolestech beder nebo zad?
To mě upřímně ještě ani nenapadlo. Takže to je zajímavá inspirace. Já mám obecně skoliózu a zvětšenou bederní lordózu, takže já s tím nějakým způsobem bojuju celý život. Ale právě tím pohybem se mi to hodně daří. Opravdu, když mám dost pohybu, vůbec nic mě nebolí, ale jakmile ten pohyb nemám, nebo je to nějak omezeno, velmi rychle to pocítím.
Rozumím. Jaký jsi ty měla názor na tejpy ještě před tím, než jsi získala reálnou zkušenost? A změnil se od té doby nějak?
Poprvé jsem o tejpech slyšela už před lety, když mi máma říkala, že je kupovali nějakému kolegovi u nich v práci. Myslím, že jsem k tejpům žádný předsudek neměla. Říkala mi, že je kolem tejpování celá věda, a od té doby jsem měla tak nějak zafixováno, že se jedná o nějakou pomůcku – a že to asi nějaký ten užitek a význam bude mít. Byla jsem spíš zvědavá a těšila jsem se na to.
Často taky dostáváme otázky, zda tejpy opravdu nepatří do rukou pouze odborníkům. Jaký na to máš názor ty?
Určitě je fajn, když odborník na začátku pohlídá, že je vše aplikováno správně. Já sama tuto regulaci sice nemám, mám ale zase tu zpětnou vazbu od toho těla. Jinak si ale myslím, že je to pro domácí použití vhodné. Hodně ale samozřejmě záleží i na tom, jak a co pomocí tejpů člověk individuálně řeší. Ty záda možná budou složitější.
Ve stejné kategorii
- Fyzioterapie jako detektivka: Jak najít klíč k úlevě od bolesti
- Bolesti vyzařující z bederní páteře do dolní končetiny
- Bolest krční páteře, bolest zad i vyhřezlá ploténka a metoda McKenzie (MDT)
- Rozhovor s rehabilitačním specialistou doc. MUDr. Miroslavem Tichým, CSc.
- Martin Hájek - Léky na bolest moc nevyužívám, ale co jiného?