Markéta Jílková: "dnes už vím, že to člověk s trochou odhodlání dokáže i sám."
Při našem dnešním rozhovoru jsme si povídali s Markétou Jílkovou. Ta je vyhledávanou specialistkou v marketingu a již nějakou dobu provozuje svou vlastní agenturu - Markét.ing creative. Jak je ale už naším dobrým zvykem, krom práce jsme se s Markétou bavili především na témata, jako jsou zdraví, pohyb… a samozřejmě i tejpy.
Jsi velmi aktivní člověk. Jak bys sama sebe představila lidem, kteří o tobě třeba ještě neslyšeli? Prozradíš nám víc o své práci? A zbývá ti nějaký volný čas a prostor pro koníčky?
Jsem marketingový specialista a jak už si čtenáři asi domyslí, tato práce – i když kreativní – vyžaduje dlouhé a dlouhé hodiny strávené u počítače. Přiznám se tedy narovinu – co se týče pohybu, příliš aktivní nejsem. A u toho samozřejmě pobolívají záda, krk, a tak dále. To asi každý, kdo tráví své dny v kanceláři zná. Jinak to není vlastně ani třeba u studentů, kteří tráví celé dny nad učebnicemi a skripty.
A co sport u tebe? A tuhle bolest řešíš? Snažíš se jí nějak předcházet?
Domů jsme si nedávno pořídili posilovací systém TRX a taky různé činky. Snažím se o strečing a i trochu posilovat. Prostě té bolesti nějakým způsobem předcházet. Ale ne vždycky se to samozřejmě podaří. Třeba teď jsem pracovně vytížená a trošku to flákám. Navíc mi chybí někam vypadnout. Teď jsme všichni odkázaní právě spíše na ty domácí podmínky. Před pandemií jsme ale chodili hrát třeba squash, což je docela dynamický sport. Kdysi jsem se ještě věnovala volejbalu, to už je ale hodně hodně dávno.
Jakou bolest řešíš třeba nejčastěji?
Teď zrovna řeším bolest šíje. Zkrátka počítačový krk. To se pak samozřejmě vztahuje i na mezilopatkové svaly a trapézy. Když jdu taky třeba na túru nebo jsem dlouho aktivní, mám problémy i s propadlou příčnou klenbou. A to se pak projevuje jednoduše tím, že mě začne bolet i podélná klenba.
Máš nějakou zkušenost i s tejpy?
Ano, ty mě právě často zachraňují. Když si klenbu poctivě zatejpuju, v pohodě snesu i celodenní pochod. Na krk jsem ale tejpy využila třeba snad jen třikrát v životě. Když už to bylo fakt nesnesitelné. Znáte to. Člověk se protáhne a na chvíli se dá zase fungovat. Na ty tejpy sahám až ve chvíli, kdy je něco opravdu špatně.
Používáš proti bolesti třeba i léky?
Obecně se snažím nepráškovat. Třeba ibalgin si vezmu opravdu tak jednou za půlrok. A to při opravdu nesnesitelných menstruačních potížích.
A věděla jsi, že i v tomto případě se dá tejpovat?
Ano. A až ta hrůza zase nastane, ráda to zkusím. Určitě mě to zaujalo.
Určitě ti to nepřejeme. Ale případně budeme rádi za zpětnou vazbu. Při tejpování se řídíš podle návodu? Nebo podle internetu?
Koukám se na různé tutoriály, jak to dělají ostatní a snažím se je napodobit. Třeba na takových pět šest lidí. A když uvidím nějaký opakující se postup, řeknu si – hele, to asi funguje. Je to v podstatě jako při vaření. Hledám recept, který neznám. Vidím, že se pakuje nějaký vzorec a pak to vyzkouším. Jsem „funkčně“ šetřivá – když vidím, že něco nefunguje, nečekám a zkusím jiný postup.
Často taky dostáváme otázky, zda tejpy opravdu nepatří do rukou pouze odborníkům. Jaký na to máš názor ty?
Dříve jsem si to také myslela, ale dnes už vím, že to člověk s trochou odhodání dokáže i sám. A pokud má někoho, kdo mu pomůže zatejpovat méně dostupná místa, tak není nad čím váhat.
A co sis třeba o tejpech myslela? Předtím, než jsi je sama vyzkoušela?
Že je používají takoví ti „divní“ sportovci. Ti, co vsázejí na placebo. Nebo je to minimálně pro vrcholové sportovce. Když jsem viděla v televizi atlety se zpevněnými koleny a rameny, utvrdila jsem se v jejich funkčnosti. Prvně jsem tejpy brala jako alternativní pomůcku. Pak je ale na konci dne přinesla domů maminka a moc si je pochvalovala. Tak jsem jeden koupila v lékárně a s přítelem jsme studovali, jak se otejpovat.
Ve stejné kategorii
- Fyzioterapie jako detektivka: Jak najít klíč k úlevě od bolesti
- Bolesti vyzařující z bederní páteře do dolní končetiny
- Bolest krční páteře, bolest zad i vyhřezlá ploténka a metoda McKenzie (MDT)
- Rozhovor s rehabilitačním specialistou doc. MUDr. Miroslavem Tichým, CSc.
- Martin Hájek - Léky na bolest moc nevyužívám, ale co jiného?