Jitka Pavková a její cesta k tejpování
Jitka Pavková je výživová poradkyně, která působí ve firmě NUTRIADAPT, v Břeclavi a v Hodoníně. Je zosobněním zdravého životního stylu. Štíhlá, krátce po porodu a vyzařuje z ní vitalita podtržená úsměvem, ze kterého vyzařuje spokojenost.
Jitko, řekni nám něco o své práci. Mám z tebe pocit, že tě opravdu baví.
To jsem ráda, že to říkáš, protože to je pravda. Moje práce mě opravdu baví a cítím velkou spokojenost z každého úspěchu našich klientů. Základem naší kliniky je výživové poradenství. Na základě analýzy střevního mikrobiomu, krevního obrazu a metabolické typologie určíme pro klienta vhodný stravovací směr, při čemž zohledňujeme individualitu člověka. Někdo prostě není schopen jíst pětkrát denně nebo na to nemá čas. Sestavíme mu tedy jídelníček tak, aby i při menším počtu jídel obsahovat všechny potřebné nutriční hodnoty. Naše firma se o své klienty stará komplexně a pracuje s nimi dlouhodobě. Není to jen o tom, jak zhubnout. Je to o změně celého životního stylu. A já jsem ráda, že na té cestě můžeme lidem pomáhat.
Znám tě jako velmi aktivního člověka. Řekneš nám něco o svých koníčcích?
Toho času je mým hlavním koníčkem moje dvouletá dcera a půlroční syn, takže moc prostoru na koníčky mít asi nebudu. Tedy určitě nebudu, to mi potvrdí většina maminek na mateřský (široký úsměv). Ale než jsem otěhotněla, hrozně ráda jsem sportovala. Když jsem bydlela v Praze, měla jsem přímo naproti mému domu fitko a dávala si v něm dvoufázové tréninky. To mě moc bavilo. Také jsem ráda jezdila na kole a v zimě na snowboardu. Snad se k těm aktivitám vrátím, až děti trochu odrostou.
Určitě si někdy zažila fyzickou bolest. Jak si ji eliminovala? Co se ti nejvíc osvědčilo?
O bolesti vím své. Před lety jsem měla úraz na snowboardu. Zlomila jsem si ruku pod ramenním kloubem na několika místech. Po zahojení jsem musela paži rozcvičit. Cvičila jsem velmi intenzivně a poté jsem zjistila, že přetěžuji trapézový sval. Měla jsem v těch místech velké bolesti.
Nedávno jsem upadla na koleno a měla oteklou čéšku, nemohla jsem si kleknout, tak hrozně koleno bolelo. A k malému dítěti si občas kleknout prostě potřebujete. Rok před tímto pádem jsem si zhmoždila i druhé koleno, kde se mi vytvořil váček. Měla jsem na výběr ze dvou možností: buď odstranit váček operativně nebo čekat jestli se vstřebá.
V obou těchto případech mi pomohly tejpy. Můj kamarád, trenér, který má nastudovanou teorii o svalovém aparátu mi na rameno aplikoval různobarevné tejpy. Přesně vystihl, které svaly má odlehčit, abych je nepřetěžovala. Poté jsem posilovala jsem ty svaly, které jsem posilovat měla. Téměř okamžitě jsem cítila velkou úlevu a cvičilo se mi mnohem lépe.
Na oteklé koleno už jsem si pak tejpy aplikovala sama. A jakmile jsem po aplikaci tejpu pocítila úlevu, ihned jsem zkusila zatejpovat i to staré zranění. Do týdne mě bolest novějšího zranění přešla a do měsíce jsem měla obě kolena úplně v pořádku.
A co v těhotenství? Nebolela tě záda?
První těhotenství jsem prožila bez potíží. Myslím, že bylo znát, že jsem se celý život hodně hýbala. První těhotenství jsem byla ve třetím trimestru přes léto, což bylo fajn. Byla jsem hodně ve vodě a bříško se krásně nadlehčovalo. Devět měsíců po prvním porodu jsem znovu otěhotněla a tam už bylo znát, že je tělo více vyčerpané... Navíc se hodně taháte s prvním dítětem, takže máš pravdu, záda bolela. Naštěstí už vím, do kterého šuplíku sáhnout. Do toho, kde mám uložené tejpy. Přítel mi je dle návodu aplikoval na bolavá místa a mně se opravdu ulevilo.
Mnoho lidí se na tuto metodu dívá nedůvěřivě. Jak to bylo u tebe?
Budu upřímná. Já se tejpování dokonce smála. Vůbec jsem nevěřila, že by něco takového mohlo fungovat. Říkala jsem si, že lidé, kteří je používají, chtějí jen být něčím zajímaví. Jenže pak přišel ten úraz a následné bolesti. Zkusit tejpy mě v podstatě donutilo až zoufalství, když jsem nevěděla kudy kam. A opravdu jsem byla překvapená, že ty barevné pásky tak skvěle fungují (smích).
Takže jsi asi zkušenosti s tejpováním neměla?
To opravdu ne. Jak jsem říkala, rameno mi zatejpoval trenér, já sama si aplikovala tejpy až na poraněné koleno. Naštěstí na tetu existují návodná videa, ale i kdyby ne, tejpy jsou velmi flexibilní metoda a člověk tak nějak intuitivně pozná, kam tejp umístit. Místo bolesti každý vnímá velmi dobře. Dokonce jsem jednou zatejpovala kotník svému příteli, když se poranil při hasičské soutěži. Od té doby tejpování vyžaduje preventivně. Takže se ze mě v podstatě stává odborník (smích).
Tejpy si hodně využila jako pomoc ve tvém okolí, jak si pomáhala?
Bydlím v místě, který bylo zasažené tornádem. Není to tak dlouho a já jsem opravdu měla svoji taštičku, v ní tejpy, nůžky a alkoholovou dezinfekci a běhala po našich zničených domech, kde nám pomáhali dobrovolníci, a všechny je tam tejpovala. Hlavně když se celý tým dobrovolných hasičů tahal s popadanými stromy, byli už druhý den zničení. Tejpovala jsem opravdu hodně a všichni si pochvalovali úlevu, kterou jim tejpy přinesly. Také moje skoro 70 leté rodiče jsem pravidelně tejpovala, protože nejsou na takovou dennodenní zátěž vůbec zvyklí. Tejpy jim ulevovali od bolesti, byla to pro ně opravdu velká pomoc. Musela jsem jim ukázat, kde si najdou návody a vlastně doteď se tejpují sami doma vždy, když je potřeba.
Jitko, moc děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí v práci i radosti s dětičkami.
I já děkuji.
Ve stejné kategorii
- Fyzioterapie jako detektivka: Jak najít klíč k úlevě od bolesti
- Bolesti vyzařující z bederní páteře do dolní končetiny
- Bolest krční páteře, bolest zad i vyhřezlá ploténka a metoda McKenzie (MDT)
- Rozhovor s rehabilitačním specialistou doc. MUDr. Miroslavem Tichým, CSc.
- Martin Hájek - Léky na bolest moc nevyužívám, ale co jiného?